Astigmatismus je cylindrická refrakční oční vada, která způsobuje nepřesné zaostření světla na sítnici. Velmi často se objevuje společně s jinými očními vadami, hlavně krátkozrakostí a dalekozrakostí.


U astigmatismu nemá rohovka stejné zakřivení ve všech rovinách. Rohovka je obvykle chybně zakřivená anebo deformovaná. Jen vzácně vadu způsobuje čočka. I když vás to možná překvapí, nejedná se o vzácné oční onemocnění. Astigmatismem trpí zhruba 10% populace, a to v různé míře postižení.

Projevy astigmatismu

Zdravá rohovka má krásný pravidelný tvar a je hladká. Světlo, které přes ni prochází do oka, se tak lomí úplně stejně ve všech rovinách a směrech. Její tvar se podobá míči. Pokud však máte astigmatismus, máte rohovku nesouměrnou, šišatou, vidíte špatně, hůře vnímáte kontrasty a bojujete s dojmem, že nemůžete zaostřit, bod vidíte jako čáru nebo hrbolatou křivku, zaměňujete podobné znaky jako 0 za 8, M za H nebo N, P za F a podobně. Vada se projevuje bolestí hlavy, únavou, sníženou výkonností, malátností, rozmazaným viděním, šilháním, neschopností sledování 3D filmu, pálením a řezáním očí. Také vás může trápit problém s prostorovou orientací a pro lepší vidění vzdálenějších věcí přivírá oči nebo stáčí hlavu do určitého směru.

Příčina vzniku astigmatismu

Astigmatismus je nejčastěji vrozenou vodou, vzniknout může i jako následek úrazu, zánětu nebo pooperačního stavu. Astigmatismus může vzniknout i na základě působení tlaku víček na oko. Za vznikem vady může být i změna polohy oční čočky a změna oční čočky (šedý zákal). Pokud astigmatismus vznikne jako následek poškození rohovky, která se zhojí jizvou, není vhodný pro korekci brýlemi, ale kontaktními čočkami anebo operací.

Složité vady

Korekce cylindrickou čočkou je vhodné pouze pro ty nejjednodušší případy. Ne vždy to však je s touto vadou tak snadné. Os může být více, mohou zde být důlky, vrásky a podobně. To pak korekce s cylindry nebude fungovat. Zde pomohou pouze tvrdé kontaktní čočky, která nahradí optický povrch rohovky, čímž astigmatismus potlačí.

Možnosti řešení této oční vady

Astigmatismus se dá řešit speciálními optickými pomůckami – brýlemi, kontaktními čočkami, a také i laserovými operacemi a nitroočními zákroky. Nejjednodušší je korekce brýlemi s cylindrickými čočkami, které ovlivňují směr dopadu světelných paprsků čímž srovnávají asymetrické zakřivení rohovky. Stejně vadu korigují i kontaktní čočky. Vyšší vady potřebují tzv. tvrdou kontaktní čočku. Nejde však o odstranění vady, pouze o zlepšení. Trvalé řešení přináší laserové nebo chirurgické řešení. Nitrooční operace jsou vhodné pro lidi s těžším astigmatismem, lidem nad 45 let a tam, kde se již objevil šedý zákal. Při zákroku je čočka vyměněna za umělou cylindrickou, která dokáže srovnat vadu a odstraní i dioptrie. Laserová operace upraví zakřivení rohovky a vyřešíte tak jak dalekozrakost, tak krátkozrakost i astigmatismus.

Proč korigovat astigmatismus?

Korekce je vhodná vždy, když může nemocnému přinést zlepšený subjektivní pocit zrakové ostrosti a nejsou přítomny negativní pocity při pohybu a rozhlížení.