Bolí vás oči? Je vaše bolest bodavá nebo pálivá? Jaké typy bolestí u očí rozlišujeme? Co mohou znamenat? Podívejte se na náš přehled!

Oko – do duše okno, říká se. Oči jsou důležitým orgánem, o který bychom měli pečovat. Oči však často opomíjíme, zapomínáme na ně a uvědomíme si je až v době, kdy není něco v pořádku. Třeba když oči bolí.

Bolest oka má různé příčiny

Bolestí očí je celá řada a mají samozřejmě různé příčiny. Někdy jde o bolest, která po chvíli pomine a nesouvisí se závažným onemocněním. Jindy může být právě bolest očí projevem nemoci…

Obecně platí, že pokud vás oči bolí dlouhodobě a ještě navíc se vám zhoršilo vidění, měli byste navštívit očního lékaře, který váš zrak vyšetří a vyloučí závažnější chorobu.

Únava jako příčina bolesti oka

Většinou je bolest očí krátkodobá a souvisí například s únavou. Naše oči jsou v dnešní době velmi namáhány a asi sami občas cítíte, že jsou unavené. Bolest očí může v takovém případě doprovázet třeba i bolest hlavy.

Bolest očí může být způsobena také nevhodnými dioptrickými brýlemi nebo čočkami. Někdy se může objevit v souvislosti s novými brýlemi nebo vyměněnými skly, kdy si oči na nové dioptrie zvykají.

Příčiny bolesti oka – přehled

  • Příčin bolestí očí je celá řada, jak jsme již zmínili. Uveďme si pro přehled ty nejčastější:
  • Infekce
  • Záněty očí (spojivek)
  • Bolesti hlavy
  • Migrény
  • Syndrom suchého oka (pálení, vysušené oči)
  • Zvýšený nitrooční tlak

Prevence

Na své oči bychom měli být opatrní. Pokud je namáháme (například celý den pracujeme s počítačem), dopřejte jim relaxaci. Procvičujte je jednoduchými cviky (oční jóga), dopřejte jim pohled do zeleně, dbejte na dostatek přirozeného světla. Občas si může na oči přikládat studené sáčky od zeleného čaje (dejte je na chvilku do ledničky). Studené obklady zabírají hlavně, pokud vás oči pálí.