Borová voda, čili naředěná kyselina boritá, opomíjená zázračná “vodička”, která před lety nesměla chybět v žádné domácí lékárničce, stejně jako genciánová violeť nebo Vincentka, je velmi mocným lékem. Dnes lidé na ni zapomínají, protože je pro ně často lákavější sáhnout po rafinovanějších přípravcích, avšak v lékárnách připravená borová voda má úchvatné a nenahraditelné účinky stále.

Definice borové vody

Borová voda je vodný roztok kyseliny borité, H3BO3, původně bílé krystalické látky rozpuštěné ve vodě. Soli kyseliny borité s alkalickými kovy efektivně působí proti plísním, houbám a hnilobám, pročež se i užívá k impregnaci dřeva. Jejím dalším efektem je i snížení hořlavosti. Látka také funguje jako insekticid, protože odpuzuje mravence a šváby. Užívá se jako chladivo do jaderných reaktorů anebo jako zelené barvivo do ohňostrojů. Kromě toho všeho kyselina boritá ve vodném roztoku má i zdraví prospěšné účinky. Zcela přirozeně ji najdete v mořské vodě, v ovoci a v mnoha rostlinách. Lidé ji běžně užívají od dávných řeckých časů.

Účinky borové vody

Pro léčebné účely se užívá 2-3% roztok kyseliny borité. V této podobě má silné antiseptické, baktericidní a fungicidní vlastnosti. Smí se však užívat pouze zevně, jelikož při vnitřním užití by mohlo dojít k otravě. Borová voda se užívá k oplachům a výplachům v případě, že vás trápí kandidóza (vaginální nebo kožní), mykózy nohou, akné, zánět zevního a středního ucha i oka. Velmi důležitou roli má i v péči o prsa po narození dítěte. Kromě těchto účinků má borová voda velmi silné antimykotické i protirakovinové účinky.
Časopis Experimentální a Toxikologické patologii v roce 2010 odhalil výsledky studií, jež se zabývaly výzkumem antioxidačních vlastností kyseliny borité. Podle tohoto článku vědci prokázali, že látka dokáže tělo detoxikovat od otravy těžkým kovem. Dokáže dokonce bílé krvinky očistit od arzénu, bismutu, kadmia, rtuti a olova. Jde tedy také o velkého ochránce organismu před jedy a rakovinotvornými látkami. Vědci proto podpořili myšlenku mnohem širšího užití kyseliny borité v medicíně.

Borová voda a oči

Borová voda je velmi mocným pomocníkem při jakékoli infekci očí. Užívá se i jako prevence. S borovou vodou j oko možné otírat, oplachovat i prokapávat. Borová voda zde působí antisepticky, dezinfekčně, antimykoticky, antibioticky i antibakteriálně. Borovou vodu je možno užít k očistě oka, k jeho zklidnění i k léčbě. Pomůže vám zbavit se nejen hnisu a infekčního sekretu, ale i chloru, smogu a jiných chemických látek.

Kontraindikace

Užívání borové vody není vhodné užívat pro ty, jež jsou na kyselinu boritou alergičtí. Roztok se nesmí dostat do otevřených ran, nosu a úst. Při užívání borové vody je nevhodné užívat kontaktní čočky. Kontaktní čočky smíte nasadit až 15-30 minut po užití borové vody.

Nežádoucí účinky při užívání borové vody v oblasti očí

Píchání očí, pálení, bolest a změny vidění. Pokud se tyto příznaky po užití borové vody objeví, vodu vysaďte a okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Jak užívat borovou vodu?

Borovou vodu užívejte přesně tak, jak vám doporučí váš lékař anebo jak vám doporučí v lékárně.