A je to tady. Vaše oči se zhoršily a vidíte špatně na dálku nebo prostě už nepřečtete písmenka a neobejdete se bez čtecích brýlí. Žádná tragédie. Je nás víc takových. Naštěstí si můžete vybrat z různých druhů obroučků. Podívejte se, jaký tvar a barvu brýlových obroučků zvolit.

Brýlové obroučky volte podle tvaru obličeje

Nebuďte pesimisty a neříkejte, že vám brýle nesluší. Není to pravda. Každému mohou brýle slušet, pokud si je dobře vyberete. A popravdě, v optice vám zrovna dobře poradit nemusí – vím, o čem mluvím.

Nejprve si ujasněte, jaký tvar obličeje máte. Rozlišujeme čtyři základní tvary obličeje: oválný, kulatý, čtverhranný a trojúhelníkový.

Obroučky pro oválný obličej

Oválný obličej bývá považován za dokonalý. Prý mu sluší téměř všechny účesy. Brýlové obroučky volte v moderním obdélníkovém nebo oválném tvaru. Sáhněte po takových, které budou stejně široké (nebo i širší) než je nejširší část vašeho obličeje). Výrazné masivní hranaté obruby budou výrazné, zatímco oválný nenápadný tvar váš vzhled zas až tak nezmění.

Brýlové obruby pro trojúhelníkový obličej

Pro tento typ obličeje zvolte kulaté obroučky. Hodit se mohou také brýlové obruby bez obrouček (sklo není zasazeno v obrubách), které jsou velmi nenápadné a váš vzhled narušovat nebudou. Pokud přece jen po obrubách sáhnete, volte decentnější světlé barvy.

Obruby sluší i kulatému obličeji

Pokud máte kulatý obličej, zvolte hranaté a úzké brýlové obruby, které vaši tvář prodlouží. Obruby by měly být vyšší než širší. Dejte přednost obrubám spíše nevýrazným, ve světlých barvách. Pokud toužíte po výrazných brýlových obrubách, můžete si dopřát i barevné, ale dejte pak přednost spíše obdélníkovému tvaru.

Brýlové obruby pro čtvercový obličej

Čtvercový obličej je třeba trošku zjemnit (ostré rysy). Proto se rozhodně vyhněte ostrým tvarům (obdélník, čtverec). Přednost dejte obdélníkovým nebo oblím tvarům brýlových obrub. Slušet vám budou i výraznější barvy.