Zdravé oko má být bílé, když je červené, nikdy nevěstí nic dobrého a je vhodné navštívit svého očního lékaře. Ostatně je to právě červené, zarudlé oko, které nejčastěji přivede člověka do oční ambulance.


Příčin vzniku červeného oka může být mnoho. Jedno však je jisté, červené oko není normální, není zdravé a může signalizovat celou řadu nemocí. Není proto možné je podceňovat.

Princip vzniku červeného – zarudlého oka

Červené oko vzniká tak, že se síť vlásečnic spojivky podrážděním naplní krví. Obvykle toto oko doprovází i celá řada dalších symptomů. Zarudlé oko varuje před celou řadu zdravotních problémů.

Příčiny vzniku červeného, zarudlého oka

Za vznikem červeného oka může prach, kouř, nečistoty i dráždivé látky. Zarudlé oči se objevují i u zánětu spojivek, rohovky a duhovky. Doprovází i suché oko, syndrom počítačového oka a podráždění kontaktními čočkami. A je rovněž i velmi nepříjemným příznakem glaukomového záchvatu. Červené oči se objevují i u alergií, únavě, po úrazu, a také při nesprávné korekci refrakční vady.

Příznaky, které doprovází zarudlé oko

  • pocit písku v oku, velká sekrece z očí, lesklá rohovka, oboustranné postižení a pozvolný začátek. Tyto příznaky pak vyústí v diagnózu: zánět spojivek.
  • zánět duhovky doprovází také rozmazané vidění, ostrá, ale snesitelná bolest, mírná fotofobie, lesklá rohovka, snížený nitrooční tlak, jednostranné postižení a pomalý začátek.
  • Zánět rohovky doprovází rozmazané vidění, ostrá a výrazná bolest, mírná fotofobie, mírná sekrece, matná rohovka, obvykle jednostranné postižení a pozvolný začátek.
  • Červené oko doprovází i glaukomový záchvat. Tuto chorobu doprovází i výrazně zhoršené vidění, nesnesitelná bolest, mírná fotofobie, matná rohovka, mydriáza, výrazně zvýšený nitrooční tlak v oku, jednostranné postižení, vznik je velmi náhlý, v průběhu několika málo hodin.
  • Pro správné řešení zarudlého oka je důležité jeho vyšetření. Provádí se tzv. Diferenciální diagnostika zarudlého oka.

Diagnostika červeného oka

Lékař vyšetřuje přední část oka, při podezření na cizí těleso víčko obrátí, sleduje se také i barva sekretu a jeho konzistence, vyšetření nitroočního tlaku, vyšetření vizu, provede se výtěr spojivek.

První pomoc při červeném, zarudlém oku

Pozitivně na ně působí Světlík lékařský, který naleznete kupříkladu v kapkách OCUflash. Kapky mají antibiotický, dezinfekční, protizánětlivý a svíravý účinek. Kapky se mohou aplikovat již dětem.

Prevence červeného oka

Upravte stravu, obohaťte ji o zeleninu a ovoce. Nesahejte si do očí nemytýma rukama. Netřete si oči. Vynechte nošení čoček, zmírněte pobyt v přehřátém prostředí, netravte tolik času u počítače a televize.