Kontaktní čočky se běžně nosí na dalekozrakost. Pomoci vám mohou ale i při krátkozrakosti. Co to vlastně krátkozrakost je? Jak si můžete pomoci sami? Je nutné chodit k lékaři? Jak čočky nasadit?

Krátkozrakosti se jinak říká myopie. Jde o oční vadu, kdy máte blízké předměty rozostřené. Asi nejlepším testem je, zkusit si přečíst text. Pokud se vám písmenka rozplývají, musíte se na jejich přečtení soustředit, tak nastal nejvyšší čas nechat si přeměřit zrak.

Na krátkozrakost nejsou jen brýle

Zajděte si nejlépe k očnímu lékaři nebo do optiky. Odborník vám zrak přeměří a zjistí počet dioptrií. Pak vám pravděpodobně nabídne tzv. minusové brýle, které byste měli nosit na čtení. Nemusíte je tedy nosit neustále.

Pokud ale pracujete s textem a v podstatě je nesundáte, možná se vám úplně nebude chtít, mít brýle pořád nasazené. V takovém případě můžete sáhnout po kontaktních čočkách. Ano, jde je nosit i na krátkozraké oko.

Čočky na krátkozrakost

Ať už máte počet dioptrií nízký nebo vysoký, můžete sáhnout po kontaktních čočkách na krátkozrakost. Nabídka je dnes opravdu široká. Zapomeňte na mýtus, že čočky můžete mít maximálně do 3 dioptrií. Není to pravda.

Pokud čočky na krátkozrakost chcete, poraďte se se svým očním lékařem. Doporučí vám nejen počet dioptrií, ale také vám pomůže vybrat správnou čočku. Čočky na krátkozrakost pak můžete nakupovat třeba v internetových obchodech, kde se dají sehnat velmi lacino. K čočkám na krátkozrakost si pořiďte také roztok, ve kterém je budete uchovávat a který je bude zároveň čistit.

Jak si nasadit kontaktní čočky?

  • Mějte čisté ruce. Umyjte si je mýdlem a utřete suchým ručníkem.
  • Kontaktní čočky vyjměte a přidržujte je na bříšku prstu (ukazováčku). Kontaktní čočka by měla vytvořit „mističku“.
  • Ukazováček s čočkou přibližte k oku a prostředníčkem stejné ruky si odtáhněte spodní víčko. Prsty druhé roky nazvedněte víčko horní. Podívejte se na horu a nasaďte čočku na rohovku.
  • Položte čočku na celé oko, čočka se sama vycentruje. Pak se podívejte dolů a uvolněte spodní i horní víčku.
  • Nyní oko pomalu zavřete. Kontaktní čočka by vás neměla nikde tlačit.