Také se vám stává, že vaše oko z ničeho nic začne cukat a škubat? Ať děláte cokoli, tenhle pocit nepřestává? Máte tiky v oku, anebo vám škube víčko? Cukání oka je subjektivně velmi nepříjemný pocit, ale obvykle neznamená žádnou vážnou chorobu. Může být způsobeno mnoha příčinami. Každý z nás se s ním minimálně jednou za život setkal.

Cukání oka ze stresu

Jednou z příčin cukání oka může být neustálý stres. Všichni známe, jak jsme po dlouhém pracovním dni vyčerpání. A tak, jako nastupuje únava nebo migréna, tak naše tělo může na stres zareagovat cukáním oka. Jediné, co lze na tento problém doporučit, je na chvíli zklidnit svůj životní styl, více odpočívat, spát a relaxovat. Pokud musíte pracovat u počítače, udělejte si každou hodinu přestávku, aby si zrak odpočinul. Oči mohou být unavené, aniž byste to jinak pociťovali. Cukání oka by mělo odeznít samo od sebe. Použít můžete také kapky pro unavené oči.

Nedostatek vitamínů se projeví cukáním oka

Pokud vám často škube ve víčku, může to být také způsobeno nedostatkem vitamínů. Máte-li podezření, že by vám nějaký mohl chybět, navštivte svého praktického lékaře. Ten vyšetřením zjistí, o co se jedná. Cukání oka bývá způsobeno nedostatkem vitamínu B 6 nebo hořčíku. Zkuste tedy zvýšit příjem těchto látek (potravinami nebo doplňky stravy). Jestliže to nepomůže, pak stojí za zvážení návštěva neurologa.

Cukání oka a Tourettům syndrom

Lidé, které trápí cukání oka, často myslí na nejhorší variantu, kterou je Tourettům syndrom. Je to dědičné neuropsychologické onemocnění, které je charakteristické nekontrolovatelnými záškuby. Choroba není naštěstí příliš častá, uvádí se, že jí trpí jeden člověk z tisíce. A samozřejmě se neprojevuje pouze cukáním oka. Objevuje se nejčastěji okolo šestého roku života.