Dioptrické brýle na dálku jsou naordinováni očním lékařem lidem, kteří trpí krátkozrakostí. Tyto brýle, na rozdíl od brýlí na blízko, tvoří důležitou součást image, jelikož v nich povětšinou chodíte trvale po celý den. Dioptrické brýle na dálku jsou předepisovány tam, kde lidé trpí tím, že na blízko vidí, ale na dálku ostře nevidí.

Krátkozrakost

Krátkozrakostí trpí zhruba ⅓ lidí a je známou civilizační chorobou. Jejím hlavním projevem je špatné vidění do dálky. Nemoc se ponejvíce objevuje již v dětském věku. Vada pak narůstá až do dospělosti, kdy se obvykle zcela zastavuje, nebo se významně zpomalí. Pro tuto vadu je typické, že paprsky světla prochází rohovkou a čočkou a místo, aby se střetly na sítnici, střetnou se před ní. Obraz je proto rozmazaný, neostrý. Velmi často je tomu tak proto, že oko je příliš dlouhé. Vada však může spočívat i v zakřivení čočky nebo kombinace obojího. Na jejím vzniku se také významně podílí genetická predispozice a pak také i vnější prostředí. Někdy se objeví až v dospělosti spolu s šedým zákalem. Dioptrie se značí symbolem mínus a jedná se o rozptylky. Jednoduchá krátkozrakost se zhoršuje maximálně do 20. roku života a nepřesáhne -3 dioptrie. Mírná krátkozrakost se také po dvacátém roce nezhoršuje, ale jedná se o zhoršení  zraku -3 až -6,5 dioptrie. Středně těžká je nad -6,5 dioptrie, ale po 20. roku se pomalu zastavuje. Těžká myopie je také nad -6,5 dioptrie, ale zrak se zhoršuje až do 30. let cca o 1-4 dioptrie.

Jak se projevuje potřeba brýlí na dálku?

Krátkozraký člověk při pohledu do dálky mhouří oči, nepoznává lidi, dítě nevidí na tabuli, špatně se soustředí, plete si čísla městské hromadné dopravy, nevidí ani na televizi a má tendenci se k ní neustále přibližovat.

Krátkozrakost řeší dioptrické brýle na dálku

Dioptrické brýle na dálku vybírejte s ohledem na to, že brýlové obruby budete nosit každodenně a je proto nutné s tímto ohledem brýle vybírat. Brýle by vám měly sedět stylově, barevně k pleti i tvarově k tváři. To všechno však není ještě vše, protože tím nejdůležitějším je výběr správných brýlových čoček. Vybírat si dneska máte z čeho. V nabídce optik jsou odlehčená skla, ztenčená skla, samozabarvovací, multifikální i sluneční skla. Čočky můžete mít i z různých materiálů (tedy skla nebo moderních plastů). Brýlové čočky mohou být tvrzené, ošetřené speciální úpravou proti zamlžení, mohou být antireflexní (tedy takové, že nebudou odrážet paprsky světla) a mohou mít dokonce i určité procento a odstín zakalení.
Na brýlích se rozhodně nevyplatí šetřit, protože je budete nosit každodenně po celý den. Brýle se vám musí proto líbit, měli by vám slušet a dívání přes ně by vám nemělo působit žádné obtíže. Všem krátkozrakým doporučujeme, aby neměli pouze jedny dioptrické brýle na dálku, ale aspoň dvoje. Nejde pouze o možnost kombinování s různými outfity, ale také budete mít záložní, které vás zachrání v případě, že by se vám jedny rozbily.