Ekzém na očních víčkách je velmi nepříjemnou oční nemocí. Nejde pouze o to, že vám komplikuje život, ale také se poměrně významně negativně podepisuje na vzhledu. Na ekzému je zákeřné i to, že se velmi často komplikuje infekcí.

O ekzému

Ekzém v současnosti není už nic výjimečného. Jde vesměs o civilizační onemocnění, které může postihnout kohokoliv v jakémkoliv věku. Procento lidí s ekzémem přitom neustále narůstá. A to všechno i přesto, že na hygienu pečlivě dbáme a o kůži pečujeme. Mnohdy však právě to bývá na škodu. Ekzém se může objevit z celé řady důvodů. Když už se však objeví, léčba bývá na dlouho.

Ekzém na očních víčkách

Ekzém je sám o sobě úporný na léčbu, co pak takový, který se vyskytne na očních víčkách. Kůže je v oblasti okolo očí mnohem tenčí a křehčí, i proto je zde onemocnění mnohem choulostivější. Nemoc může zhoršiti vidění.

Projevy ekzému na očních víčkách

Ekzém na očních víčkách se projevuje otokem, zarudnutím až rudostí, vyrážkou, slzením očí, suchou kůží a výrazným svěděním. Nemocný také může udávat potíže s viděním.

Příčiny ekzému na očních víčkách

Ponejvíce za ekzémem stojí alergická reakce, kterou často způsobují roztoči, prach, plísně, pyl nebo zvířecí alergeny. Viníkem může být i alergie na barvu na vlasy, nikl, řasenku, natáčky a různou kosmetiku.

Chronická dermatitida

Chronický ekzém na očních víčkách se projevuje svou vleklou povahou. Nejprve se změní stav kůže, postupně rudne, ztloustne, stává se suchou, je vrásčitá a ekzém se začíná vysévat v různé podobě. Objevuje se svědění, štípání a pálení. Ekzém na víčkách nemusí být vždy symetrický.

Polékový ekzém na očních víčkách

Někdy se ekzém na víčku může aplikace některých léků, které užíváte k léčbě infekce (jde např. o antibiotické masti apod.). Ekzém se pak nachází pouze tam, kde byl lék.

Seborrheický ekzém na očních víčkách

Jednou z dalších příčin, které mohou stát za ekzémem v této oblasti je seborrhoický ekzém. Jde o časté kožní nemocnění, které se týká především pokožky hlavy. Nemoc se projevuje šupinatými skvrnami, zarudlou kůží a lupy. Nejde o nic nakažlivého a není to ani následek špatné hygieny. Bohužel se nemoc špatně léčí a často se vrací. Proč tento ekzém vzniká bohužel odborníci doposud nevědí, ví se však, že může souviset s lupenkou, kvasinkou Malassezia a sezónou (stav je horší vždy v zimě a na začátku jara). Stav negativně ovlivňuje stres, špatný psychický stav, oslabená imunita, zánět slinivky, rakovina, srdeční selhávání, endokrinní onemocnění, některé léky a poškození kůže. Pomoci mohou léky na podporu imunity, světelná terapie a také různé masti a krémy.

Léčba ekzému na očních víčkách

Základ léčby spočívá na stanovení diagnózy a odhalení příčiny. Důležitá je zde konzultace dermatologem. Všeobecně je však možno říct, že je důležité odstranit to, co způsobilo alergii. Na oko je možné aplikovat zinek anebo kortikoidní krém. Stav můžete podpořit kupříkladu očistnými čaji na játra a střeva. Vhodné je provádět detoxikaci těla. Hydratovat víčka.