Když se ráno probudíte a nemůžete rozlepit oči, nevěstí to nic dobrého. Další pohled do zrcadla prozradí, jak moc to jsou ospalky anebo hnis. Hnis v oku přináší nepříjemné chvíle do života a jsou ponejvíce příznakem infekce oka. Ta může být jednostranná, ale obvykle se jedná o oboustranný problém.

Příčina hnisu v oku

Nejčastější příčinou hnisu v oku je bakteriální, virová, chlamydiová infekce oka anebo také i alergická reakce.  Hnis v oku je vyvolán zánětem spojivek, zánětem slzného váčku, ucpáním anebo neprůchodností slzného kanálku, vředem na rohovce, ječným nebo vlčím zrnem.

Zánět spojivek, čili konjuktivitida

Spojivky najdete na vnitřní straně víček, jde o ideální prostředí pro hromadění infekce. Kromě hnisu se zde objevuje zarudnutí spojivek i očního bělma. Oko výrazně slzí, bolí, štípe a škrábe. Oko je přitom také oteklé. Zánět spojivek pak způsobuje, že je oko na světle citlivé. Objevit se může i bolest hlavy.

Diagnostika

Oč se děje odhalí na očním. V případě potřeby provedou výtěr, aby přesně zjistili jaká je příčina vzniku zánětu spojivek a podle toho naordinují medikaci.

Léčba zánětu spojivek

Jinak se léčí běžná infekce a jinak se léčí zánět spojivek způsobený chlamydiemi. Běžný zánět vyléčíte obvykle do 14 dnů, jinde léčba trvá i déle než měsíc. Do oka se aplikují antibiotické masti, kapky i gely, které se kombinují s těmi dezinfekčními. Oči se čistí borovou vodou a lékař doporučí po dobu léčby i úpravu režimu. Ta spočívá v klidovém režimu, vyloučení z kolektivu, dodržování hygienických pravidel (vlastní ručník, žínka, nesahat si do očí s nemytýma rukama), nenamáhat si oči (nosit sluneční brýle, nehledět na televizi a do počítače).

Vřed na rohovce

Další příčinou hnisu v oku je vřed na rohovce. Ten vzniká jako defekt na povrchu rohovky. Vřed se dokáže šířit do hloubky. Infekce rohovky je velice nebezpečná a pokud ji nebudete řešit může vás to stát zrak. Nemoc ponejvíce způsobuje bakteriální infekce, která napadá rohovku po nějakém úrazu, poranění očí anebo po jejich poškození kontaktními čočkami. Vedle bakterií na rohovce vředy vznikají díky infekce plísní fusarium. Tato infekce se objevuje nejvíce u nositelů kontaktních čoček. Dalším viníkem může být pak parazit zvaný Acanthamoeba. Jde o běžný mikroorganismus, který je běžně ve vodě. Problém však nastane, když se dostane do očí díky neudržovaným kontaktním čočkám. Velmi nebezpečným je v tomto případě i herpes simplex, který prostupuje do hloubky.

Příznaky

Vedle hnisu v oku se projevuje viditelnou nažloutlou skvrnou na rohovce, velkou bolestí, slzením, světloplachostí, oteklými víčky krvavými spojivkami.

Léčba

Léčba se odvíjí podle toho, kdy byla léčba zahájena. Vřed se totiž velmi rychle šíří. Je nutné podávat cílená antibiotika místně i celkově. Bohužel se vřed na rohovce hojí často jizvou, což zhoršuje vidění. Pokud by antibiotika nezabrala, hrozí proděravění rohovky. Tento stav vás může připravit i o zrak. Neobejde se bez transplantace rohovky.