Se špatným zrakem se potýká řada lidí na celém světě. Všechny tyto lidi jejich oční vada omezuje v určitých aktivitách a donutí je koupit si brýle, kontaktní čočky anebo podstoupit operaci. Ne vždy však musí být oční vada neměnná, v mnoha případech  jetě poškození zraku můžete zvrátit a svůj zrak zlepšit. Co proto udělat?


Základem zlepšení zraku je správná strava bohatá na vitamíny a minerály. Pro dobrý zrak je důležitá pestrá strava, která se skládá z ovoce, zeleniny a ořechů. Důležitými prvky jsou vitamíny A, C, E, zinek a selen.
Zrak můžete zlepšit i tehdy, pakliže ze svého života vyřadíte veškeré špatné návyky, jako třeba čtení na břiše, nedostatek spánku, přílišné nošení kontaktních čoček, dlouhotrvající sledování televize a počítače. Někdy ke zhoršení zraku může vést i vyšívání a podobné techniky, kdy dlouho upíráte zrak do jednoho místa. Po opuštění velmi často dochází k samovolnému zlepšení zraku.
Sami si můžete pomoci i prostřednictvím jednoduchých cviků, které posiluje oční sval. Pravidelným cvičením se oko posílí a bude tak schopnější oko lépe zaostřovat. Ke zlepšení zraku může dojít i díky cvičení krční páteře. Relaxační cvičení působí obzvlášť pozitivně tehdy, kdy vaše oči trpí stresem.

Cviky na zlepšení zraku

Masáž očí

Masírování probíhá v oblasti okolo očí, kdy kůži v této oblasti promasírujete jemnými kroužky. Masáž započněte nahoře u kořene nosu, levou rukou promasírujte levé oko, zatímco pravou rukou – pravé oko.

Mrkání

Lidé si zrak zhoršují strnulým pohledem do jednoho bodu při němž zapomínají mrkat, přitom mrkání je tak důležité. Cvičení mrkáním je tedy víc než pozitivní. Mrkejte 3x-5x a při výdechu pak oči přivřete a uvolněte.

Koulení očí

Dětem v období puberty koulení očima vyčítáme a zakazujeme, my bychom však koulet očima měli místo nich. Pozor nesmíte při tom cítit bolest nebo nepříjemný tlak.

Čtení při tlumeném světle

Možná vás to překvapí, ale je tomu vskutku tak. Takové čtení při tlumeném světle totiž procvičuje oči. Pozor však, musíte dodržet správnou čtecí vzdálenost (minimálně 30 cm).

Střídavé zaostření

Dívejte se střídavě na objekt cca 20 cm od obličeje a vzdálenou věc za předmětem.

Cviky na krční páteř

  • Kružte hlavou
  • Pohybujte hlavou dopředu a dozadu
  • Pohyby hlavou do stran
  • Kruhové pohyby ramen – směrem dopředu a pak dozadu
  • Pokud ke zlepšení zraku nedochází ani po pravidelném cvičení, úpravě režimu a stravy, je možná čas porozhlédnout se po jiných možnostech.

Laserová operace

Laserová operace je moderní metoda, která vám pomůže zbavit se dioptrií během jedné hodiny. Operace bohužel obvykle není hrazena zdravotní pojišťovnou. V České republice již existuje celá řada klinik, která tento zákrok provádí.