Ječné zrno je infekční onemocnění oka, které velmi úzce souvisí s vlčím zrnem, přesto jde o odlišnou diagnózu.
Ječné zrno (hordoleum) představuje poměrně nepříjemné onemocnění, které postihuje povrchní část mazových žlázek oka. Díky průniku infekce a následného zánětu tu pak dochází k ucpání mazové žlázky, která je uložena v očním víčku. Průběh infekce je poměrně rychlý a v naprosté většině za jejím vznikem stojí Stafylokok. I zde při jejím rozvoji hrozí sklouznutí do chronicity. Mazové žlázky za normálních okolností mají na starost zvlhčovat řasy na víčkách.

Projevy ječného zrna

Ječné zrno v akutní fázi

Objeví se otok, zduření postižené oblasti, jež doprovází zarudnutí a bolest víčka. Postupně se na daném místě objeví puchýřek s hnisem. Ten se může sám do 7 dnů provalit anebo tomu může pomoci lékař. Pozor, rozhodně jej nevymačkávejte! Pak by se mělo zrno zhojit a to během několika dnů až týdnů. Pokud k tomu nedojde, přejde do chronické fáze.

Chronická forma ječného zrna

V této fázi ječné zrno nebolí, není oteklé, ba dokonce není ani zarudlé. Někdy jde do chronicity okamžitě, u jiných si projde nejprve akutní fází.

Příčina vzniku:

  • Nesprávná nebo nedostatečná hygiena
  • Nevhodný make-up, špatné nebo žádné odlíčení
  • Nesprávně ošetřené kontaktní čočky
  • Sahání na oči špinavýma rukama
  • Pobyt v prašném prostředí
  • Snížená imunita
  • Některá onemocnění a cukrovka

Prevence ječného zrna

Základem je dostatečná hygiena a dále pak zvyšování imunity, zdravá strava a naučení se zvládat stresové situace. Pozor, ječné zrno je nakažlivé, takže by daná osoba měla denně měnit ručníky i žínky a rozhodně by je neměla nikomu půjčovat. Před kontaktem s očima si pokaždé nejprve umyjte ruce.

Léčba

Rozhodně ječné zrno nemačkejte. V případě, že samovolně praskne, opatrně hnis setřete. Značné procento ječných zrn se zhojí sama bez léčby. Vhodné jsou teplé obklady, a to ak akutní, tak i chronické formy. Pomohou zkapalnit ječné zrno a vytvořit ohraničený absces. Po vytvoření vřídku je vhodné jej chirurgicky naříznout a vyčistit. Dále aplikujte antibiotické masti několikrát denně do spojivkového vaku. Léčba chronických forem trvá déle než 6 – 8 týdnů. Zde se provádí za místního znecitlivění mikro operace. Provádí se malý, několika milimetrový řez, jímž se obsah odstraní. Se zhojením mohou pomoci i kortikosteroidy. Jestliže se zrno opakuje, podávají se tetracyklinová antibiotika.
Problém řeší nejen oční, ale i kožní lékař.

Jak si ještě můžete pomoci?

Dopřejte si dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, semínek a celozrnných potravin. Nevhodné je bílé pečivo, bílý rafinovaný cukr a alkohol. Dopřejte si vitamín C, B komplex, betacaroten. Z bylinek vám na ječné oko může pomoci echinacea a měsíček (vnitřně). Obklady z heřmánku.