Zdravé oko je bílé, někdy se však stává, že je více, či méně červené. Krvavé oko je však příznakem vždy něčeho nepřirozeného a nefyziologického. Takové krvavé oko může způsobeno různými obtížemi. K zarudnutí dochází proto, že síť vlásečnic spojivky se při podráždění naplní krví. Krvavé oko často doprovází další příznaky, které napovídají, co za krvavým okem stojí ve skutečnosti.

O krvavých očích

Krvavé oko může vzniknout z důvodu problému vzniklém na bělmu nebo ve spojivkách. Obě tyto části oka jsou bohatě zásobené krví. Právě odtud pochází nejvíce obtíží spojené s krvavýma očima.

Příčiny krvavých očí

K nejčastějším příčinám krvavých očí může být i jednoduchá únava a přetažení očí, vedle nich to mohou být o něco vážnější příčiny, jako syndrom suchého oka, ječné zrno, vysoký krevní tlak, zánět očních víček a bakteriální, virové a alergické záněty spojivek.
Kromě toho, víte, že krvavé oko může být způsobeno jednoduše urputným a násilným kašlem nebo opakovaným kýcháním? Dále pak zvedáním těžkých předmětů, zvracením, mnutím očí a poškrábáním cizím tělesem (písek, prach, řasa, kontaktní čočky i větší předměty). Krvavé oko samozřejmě může být i jako následek předchozího zranění anebo jde o komplikaci, která vzniká v rámci poruchy krevní srážlivosti.

Příznaky krvavých očí

Vedle toho, že jsou vaše oči jednoduše rudé, k dalším příznakům patří např. bolest, pálení očí, slzení, tlak v oku, citlivost na světlo, pocit únavy, nepohodlí a vnímání pocitu jakoby poškrábání povrchu oka. Objevit se může i porucha vidění.

Diagnostika

Základem léčby je odhalení skutečné příčiny. Někdy může jít o naprostou banalitu a jindy o závažný problém, který byste rozhodně neměli zanedbat. Vedle anamnézy a vyšetření, je vhodné nemocného poslat na oční. Předtím mu můžete také změřit krevní tlak. Pokud se u vás objevilo krvácení poprvé anebo naopak opakovaně, stálo by za to všimnout si, jestli netrpíte zvýšenou tvorbou modřin.

Rizikové faktory

Za rizikové faktory můžeme považovat nošení kontaktních čoček, traumata oka, užívání některých léků, vysoký krevní tlak.

Léčba krvavého oka

Obvykle není nutná žádná léčba. Naštěstí jde totiž o poměrně nezávažný stav. Pakliže je oko krvavé z důvodu suchého oka, užívejte zvlhčující kapky do očí, které oku dodají umělé slzy. Samotné oko však naštěstí nepotřebuje opravu. Zklidní se samo. Pokud máte poruchu srážlivosti, vyhýbejte se lékům a potravinám, které krvácivost ještě více podporují. Jde třeba o aspirin apod. Pozor však, pokud vám však lékař naordinoval antikoalugancia, nesmíte si je však vysadit sami, co bude dál musí rozhodnout váš lékař. Pakliže ke krvácení došlo z důvodu traumatu, je nezbytné začít léčit trauma. Zánět oka vyřešíte na očním, kde vám předepíší vhodné antibiotické kapky a mastičku. Pokud se nejedná o komplikovaný zánět, vyléčíte ho přibližně do 14 dnů.