Špatně vidíte, nechce se vám nosit brýle a čočky nesnesete. Zvažujete laserovou operaci očí, která by navždy skoncovala s vašimi potížemi, a vy jste zase dobře viděli. Kolik laserová operace očí stojí? Jak probíhá? Je bezpečná? Zjistili jsme za vás!

Je to sen mnoha z nás, kteří hůř vidí. Brýle jsou prostě někdy na obtíž a čočky nesnášíte. Ono vidět zase dobře bez jakýchkoli pomůcek je dost lákavé. Laserová operace očí vám může navrátit zrak během velmi krátké doby. Je to skoro zázrak.

Kde vám laserovou operaci očí provedou?

Klinik, kde vám pomocí laserové operace očí vrátí zrak, je po celé republice dost. Takže si můžete podle referencí, které jistě najdete na internetu, vybrat tu, která vám bude blízká. Nutné je objednat se na vyšetření očí, resp. na konzultaci, kde vám lékař k operaci řekne vše podstatné a hlavně zjistí, zda je u vás operace možná.

Co vše je možné laserem napravit?

K běžným očním vadám, které se pomocí laseru dají odstranit, bývá špatné vidění na dálku (dalekozrakost) i nablízko (krátkozrakost). Lékař vám může pomoci také od horší viditelnosti ve tmě nebo zdvojeného vidění.

Jak laserová operace očí probíhá?

Nejprve vás čeká – podobě jako před každou jinou operací – předoperační vyšetření. Jeho součástí je například měření nitroočního tlaku, rozměrů a tvaru rohovky. Vyšetří se celý přední i zadní segment oka. Lékaři pak provedou analýzu vyšetření a stanoví optimální postup při operaci. Dozvíte se také, zda vám lékaři operaci doporučí nebo ne.

Před samotnou operací vám jsou aplikovány kapky, které znecitliví oko.  Na oko je vám přiložena speciální tvrdá čočka, která ho zafixuje. Vše je bezbolestné. Pak probíhá samotná laserová operace oka. Při průběhu operace je vyžadována i vaše spolupráce. Během řezání laserovou stopou je třeba, abyste udrželi. Poté, co přestane zabírat anestetikum, můžete cítit bolest v očích (prý je to podobné, jako když se vám do oka dostane nečistota). Po několika málo hodinách by však vše mělo odeznít.

Po laserové operaci očí byste si měli asi 14 dní až měsíc kapat protizánětlivé kapky. Druhý den je vám sejmuta kontaktní čočka a pak podle potřeby docházíte na kontroly.

Nežádoucí účinky?

Po laserové operaci očí se může objevit zvýšená citlivost oka na světlo (světloplachost), která vás může potrápit až tři měsíce, nebo slzení.