Makulární degenerace sítnice je vážné onemocnění zraku, které u několika stovek lidí ročně vede až ke slepotě. Je to postižení ohrožující zejména starší generace. Obvykle jsou pacienty lidé nad 50 let. U nich je onemocnění sítnice nejčastější příčinou náhlého zhoršení zraku. Makulární degenerace sítnice je částečně geneticky podmíněná. Co vlastně toto onemocnění znamená, jak se projevuje a lze ho léčit?

Co je makulární degenerace sítnice

Makulární degenerace sítnice je choroba postihující žlutou skvrnu v sítnici, tedy centrální část sítnice. Právě tato část umožňuje barevné vidění. Při poruše žluté skvrny (makuly) dochází k zastření středu zrakového pole. Člověk pak má v sítnici jakoby černou nebo šedou skrvnu. Tím pádem je zrak velmi narušen. Při makulární degeneraci sítnice obvykle zůstává zachováno vidění okrajovými částmi zorného pole.

Jak se makulární degenerace sítnice projevuje

Makulární degenerace sítnice je choroba, která nebolí. Proto se na ni obvykle nepřijde v úplém počátku. Toto vážné onemocnění má však několik projevů, které se obvykle objevují u většiny pacientů. Bývá to:

  • pokřivené vnímání tvarů
  • rozmazané vidění
  • pocit černé nebo šedé skvrny před okem neschopnost číst
  • neschopnost rozeznat barvy
  • neschopnost poznat tváře

Makulární degenerace sítnice a léčba

Existují dva typy degenerace sítnice – vlhká a suchá. Suchou formou je postižena většina nemocných, uvádí se asi 90%. Vyvíjí se velmi dlouho. Oproti tomu vlhká forma makulární degenerace sítnice je mnohem agresivnější. Postupuje velmi rychle a během několika měsíců může dojít k úplně slepotě.

Onemocnění není možné úplně vyléčit. Změny na sítnici jsou trvalé. Je ale možné průběh makulární degenerace sítnice zmírnit. U některých pacientů je možná chirurgická léčba laserem, u jiných fotodynamická terapie. Jako doplňující léčba, ale zároveň také prevence, slouží speciální dieta zaměřená hlavně na dostatek zinku, selenu a vitamínů C a E.