Monokl, laické označení pro modřinu neboli periorbitální hematom v oblasti očí. Název pochází podle barevného zbarvení, které je způsobeno krvácením pod kůži. Monokl se obvykle objevuje jako následek úrazu (nejčastěji bouchnutí) v oblasti okolo oka. I když mnohdy vypadá hrozivě, tak obvykle škodlivý není.

Příčina monoklu

Nejčastější příčinou vzniku monoklu je rána uskutečněná do oblasti očí, nosu anebo oka. V rámci takového úrazu dochází ke krvácení do podkoží, kdy se krev shromažďuje v prostoru okolo oka. Monokl je naštěstí obvykle jen relativně malé poranění, které se v průběhu několika dní zhojí samo. Obvykle totiž oko samotné naštěstí nebývá poškozeno. Monokl však může vzniknout i jako následek zákroku v obličeji, po štípnutí hmyzem, kousnutí, jako alergická reakce, celulitida, zubní infekce jako následek angioedém.

Kdy je zapotřebí lékaře s monoklem navštívit?

Doktora však rozhodně navštivte, když vzniku předchází úraz hlavy anebo monokl vznikl po úderu do hlavy. Pokud máte i jiné poškození anebo pohmoždění hlavy. Oko vás silně bolí. Máte dvojité vidění, neostré vidění, krev není pouze pod kůží v okolí, ale i uvnitř oka nebo krvácíte z nosu nebo se objeví horečka, oko začne hnisat, zvracíte anebo vás začne trápit pocit nevolnostmi. Pádným důvodem k vyšetření lékařem jsou i závratě, bolest hlavy, ztráta vědomí a problém s orientací.

Příznaky

K hlavním příznakům monoklu je otok a bolest okolo oka, kterou doprovází i specifické zbarvení krevního výronu. Zpočátku může být otok i výron mírný a oblast očí je jen mírně zarudlá, ale postupem času okolí oka dostává tmavší a tmavší barvu a otok narůstá. S postupem času oko splaskne a tmavá barva začne postupně světlat až nakonec zcela vymizí.

Vyšetření monoklu

K základům vyšetření monoklu je vytvoření anamnézy, čili dotaz lékaře, jak jste k němu přišel, dále se pak provádí fyzické vyšetření, kdy si lékař všímá nejen samotného monoklu, ale i přidružených poranění. Lékař vám jistě posvítí do oka, všímá si, zda tam nejsou nějaké cizí tělesa, kontroluje okolní kosti. V závislosti s tímto vyšetřením vás lékař může odeslat na rtg. nebo CT. Odeslán můžete být i k očnímu, ušnímu, na chirurgii, zubní anebo na traumatologii.

Domácí péče

Základem je ledování. Led na oko přiložte co nejrychleji po úrazu a ledování opakujte každou hodinu po dobu 20 minut prvních 24 hodin. Led napomáhá snížení otoku a díky zúžení cév také snižuje hromadění tekutiny v oblasti oka. Užít můžete i Ibu-hepu, čili mast proti bolesti a proti hematomu. Užít můžete i jiné léky proti bolesti.

Komplikace monoklu

Možnou komplikací monoklu může být zánět rohovky a duhovky, dále pak nahromadění krve v přední komoře oka nebo poranění vnitřních tkání oka, vyvolání glaukomu, zlomenina orbitální spodiny nebo odchlípení sítnice.