Oční infarkt
Možná by vás to nenapadlo, ale měli byste to vědět, i oko může mít infarkt. A pozor, infarkt oka vzniká následkem nesprávného životního stylu. Hrozí vám obzvlášť tehdy, jestliže jste obézní, léčíte se s vysokým krevním tlakem a máte cukrovku.
Když infarkt postihne oko, hrozí vám slepota.
Klinický obraz očního infarktu
Pokud vás postihne oční infarkt, dojde k uzávěru jedné ze čtyř hlavních cév sítnice. Oblast za žilou nebo tepnou tak nedostává kyslík ani výživu, navíc se zde rozšíří cévy a oblast oteče. Dokonce i s brýlemi budete vidět zamženě a rozmazaně. Rozsah infarktu a jeho poškození se odvíjí od toho v jaké úrovni k uzávěru došlo. Cévy se zde totiž postupně větví až na drobné větvičky. V případě uzávěru největší přívodné cévy dochází k poškození ve větším rozsahu. Nedostatečně prokrvená oblast postupně odumírá.
Příznaky očního infarktu
Jedním z prvních projevů je drobné krvácení do sítnice z důvodu rozšíření cév, posléze se objevuj prosakování tekutiny do okolní tkáně, jež doprovází výrazný otok. Dlouhodobý uzávěr má za příčinu úplné zničení tkáně, zničení její struktury a funkce sítnice, což znamená ztrátu vidění v postižené oblasti.
Jak vzniká oční infarkt
Tak jako každý jiný infarkt i tento vzniká náhle, akutně, bezbolestně, bez žádného pálení, slzení anebo zarudnutí. A to je záludné, protože to, že dochází ke krvácení do sítnice není vidět. Postižený pouze hůře vidí a stupeň zhoršení vidění přitom závisí na míře poškození.
Projevy očního infarktu
Projevy očního infarktu proto je matné vidění, pocit šera před okem a výpadek v zorném poli. Zákeřné je však to, že tento stav vůbec nebolí. Může se prostě stát, že se ráno vzbudíte a jednoduše vidíte hůře.
Vyšetření oka
Naštěstí současná oftalmologie je tak na úrovni, že dokáže zcela přesně odhalit, kde došlo k ucpání cévy. Často se provádí i doplňující vyšetření známé jako fluoroangiografické vyšetření cév očního pozadí FAG a optickou koherentní tomografii. Kontrastní vyšetření dokáží velmi přesně odhalit místo postižení. Přičemž vyšetření je poměrně rychlé, jelikož trvá pouze 30 minut.
Léčba očního infarktu
I když se problém týká oka, jeho řešení vyžaduje nejen očního specialistu, ale i internistu. Nutné je totiž provést celkové interní vyšetření, kdy se kontroluje obezita, vysoký krevní tlak, kouření, hladina cholesterolu, ateroskleróza, cukrovka a další onemocnění. Léčba spočívá v několika fázích. To, jakým způsobem se bude léčit, rozhoduje rozsah poškození a místa poškození sítnice. U mírného poničení, které proběhlo mimo centrum toho nejostřejšího centra vidění, postačí pouze sledování stavu, případně mu dodat léky v tabletkové formě na ředění krve. Jde o stejné léky, jež se užívají na léčbu srdečního onemocnění a cév.
Ve vážnějších stavech se užívá kombinovaná léčba, kdy se vedle tabletek užívá i infuzní terapie. Pakliže ani v tomto případě nedojde k zlepšení stavu, nebo se objeví komplikace, je nutné provést chirurgický zákrok – laserové ošetření sítnice. Injekce se mohou aplikovat i přímo do oka.
Tento příspěvek napsal adriana, Duben 13, 2015 v 12:30 am do rubriky Nemoci oka. Můžete sledovat komentáře na tento článek pomocí RSS 2.0. Můžete taktéž zanechat komentář nebo odkázat z Vašeho vlastního webu. |
Další články z rubriky
- Anizokorie
- Mióza
- Oční infarkt
- Vysoký oční tlak: příznaky, léčba
- Oční migréna
- Zánět očního nervu: příznaky, léčba
- Rakovina oka: příznaky, léčba
- Slzení očí
- Červené, zarudlé oči
- Pálení, svědění očí
- Prasklá žilka v oku
- Tik v oku
- Ječné zrno v oku
- Další články z rubriky 'Nemoci oka' »