Oční migréna je nepříjemné onemocnění, které se projevuje světelnými záblesky nebo mžitkami před očima. Stav trvá obvykle několik minut až hodinu a obvykle jej doprovází i urputná bolest hlavy. Pokud se oční migréna objeví, neměli byste panikařit, ale vždy se nechte vyšetřit jak očním lékařem, tak neurologem.


Ve skutečnosti označení oční migréna může být matoucí, protože se tak vlastně označují dva zcela odlišné zdravotní stavy. Jednoho z nich se přitom bát nemusíme a ten druhý nám pro změnu může způsobit nemalé obtíže.

Příznaky oční migrény

Migréna, kterou doprovází tzv. aura – porucha vize, bývá spojena se znecitlivěním anebo také i s migrénou. Oční migréna postihuje jedno, ale i obě oči. Jde o vzácné onemocnění.
Oční migrénu doprovází celá řada různých symptomů (blikající světla, slepou skvrnu uprostřed zorného pole nebo zvlněná či cik-cak linie, která obklopila slepou skvrnu).

Skvrna se obvykle zvětšuje anebo se může pohybovat po zorném poli. Oční migréna se objevuje i několik dnů po běžném záchvatu migrény. Součástí záchvatu mohou být i změny nálady, chuť na některé potraviny a únava. Oční migrény zasahují i do schopností provádět určité úkony jakými je čtení, psaní, řízení vozidla a soustředění. Rizikem zde je, že při okamžitém neřešení se mohou záchvaty opakovat a mohou způsobit i potíže se zrakem.

Příčina oční migrény

Tento zdravotní stav je znám i jako migréna sítnice. Tento stav způsobuje infarkt anebo cévní křeče postiženého oka. Velmi často je tento problém zaměňován i s určitými abnormalitami mozku. Vliv na vznik té méně závažné formy je i genetická predispozice a u žen i hladina hormonu, tedy hlavně estrogenu. Objevit se mohou s jeho poklesem, tedy v době těhotenství, užívání antikoncepce a s příchodem menopauzy. Vyvolat tuto oční migrénu mohou i některé spouštěče – např. jasná světla, hlasité zvuky, silné pachy, stres, úzkost, relaxace po období stresu, změna počasí, konzumace alkoholických nápojů (zejména červeného vína), potravin s dusičnany (párky v rohlíku, grilované maso apod.), potravin s glutamanem, tyraminem (sójové výrobky, tvrdé sýry, salámy a uzené ryby) a umělá sladidla.

Diagnostika

Diagnostika je velmi důležitá, protože podobné příznaky má hned několik chorob. Lékařská prohlídka a další vyšetření mohou odhalit jako příčinu krevní sraženinu, mrtvici, nádor hypofýzy anebo ona dotyčná sítnice. Je zapotřebí i odlišit, zda se jedná o typ oční migrény, která je neškodná, pouze nepříjemná anebo se jedná o tu mnohem vážnější.

Léčba oční migrény

Léčba se odvíjí od příčiny a rovněž od spouštěče, který oční migrénu spouští jako stres, nedostatek spánku, nevhodná jídla, alergie na potraviny anebo určité činnosti. Kromě úpravy režimu se podávají i léky jako např. aspirin a léky snižující krevní tlak.