Jaké jsou nejčastější oční vady? Jak je poznat? Jak je můžete léčit nebo jim předcházet? Podívejte se!

Nemoci očí děsí snad každého z nás. Zrak je velmi důležitý a měli bychom ho opatrovat a pečovat o něj. Existují však oční vady, s nimiž je někdy těžké bojovat. Vybrali jsme pro vás přehled nejčastějších očních vad, jako je šedý a zelený zákal nebo makulární degenerace.

Šedý zákal (katakara) jako oční vada

Šedý zákal patří k nejznámějším očním vadám. Postupně zhoršuje schopnost vidění, a pokud není léčen, může vést k úplné ztrátě zraku.

Prevence šedého zákalu neexistuje, ale pokud tato oční vada nastane, je možné ji chirurgicky odstranit a postižené oko tak v podstatě vyléčit.

Oční vada – zelený zákal

Zelenému zákalu se říká glaukom. Jde o nemocnění, kdy odumírají nervová vlákna zrakového nervu. Jak se zelený zákal projevuje? Nejprve dochází k  výpadkům v zorném poli. Podobně jako šedý zákal, může i ten zelený skončit ztrátou vidění.

Pro úspěšnou léčbu této oční vady je důležité její včasná diagnostika. Pokud byl u vás v rodině zaznamenán zelený zákal, navštěvujte preventivně očního lékaře.

Makulární degenerace – oční vada spojená s věkem

Tato oční vada se objevuje především u starších lidí (nad 50 let věku). Jde o degenerativní onemocnění, které postihuje sítnici (tzv. žlutou skvrnu, která zajišťuje ostré vidění). Makulární degenerace může vést až ke ztrátě zraku.

Krátkozrakost a dalekozrakost

K nejčastějším očním vadám patří krátkozrakost (myopie) a dalekozrakost (hypermetropie). Stále častěji si můžeme všimnout, že i mladí lidé nosí brýle na dálku. Je to daň za dlouhodobé koukání do monitorů a obrazovek. Oko, jež hůře vidí na dálku, špatně zaostřuje a rozlišuje vzdálené předměty. Tato oční vada se nechá řešit tzv. plusovými brýlemi, které pomáhají obraz převádět na sítnici a tím lépe zaostřit.

Krátkozrakost postihuje spíše starší ročníky a na rozdíl od dalekozrakého oka, vytváří krátkozraké oko obraz před sítnicí. Obraz je rozostřený, písmenka a blízké předměty jsou rozmazané a na čtení je nutné nosit tzv. minusové brýle.