Pálení, svědění a řezání očí je nepříjemné a doprovází jak celou řadu poměrně nezávažných a snadno řešitelných problémů, ale také i komplikované zdravotní obtíže, jež není radno podceňovat.

Co se děje, když nás pálí a svědí oči

Pocity pálení v oku, řezání anebo cizího tělíska v oku může doprovázet i vylučování sekretu. Tehdy však je zapotřebí navštívit lékaře.

Co nejčastěji stojí za pálením a svěděním očí

Pálení a svědění očí z důvodu, že v prostoru, v němž jsme pobývali bylo zakouřeno, bylo prašno a nečisto či vzduchem lítaly nějaké dráždivé látky (jako třeba alergeny), zná snad každý. Negativně se na stavu také podílí dlouhé sledování monitoru počítače, tabletu nebo televize. Oči pálí a štípou i v případě podráždění kontaktními čočkami. Tyto nepříjemné pocity doprovází zánět spojivek, ječné a vlčí zrno, zelený zákal, zánět rohovky a duhovky, zvýšená funkce štítné žlázy a šedý zákal. Velmi ožehavým tématem této moderní doby jsou přetopené místnosti, potíže vyvolané klimatizací a suché oko.
Trápí i vás pálení,svědění očí? Pro nalezení schůdného řešení je zapotřebí vždy odhalit tu správnou příčinu, a pak se k dané problematice individuálně postavit.

Suché oko

Suché oko může vzniknout po operaci, po vážnějším zánětu rohovky nebo duhovky, ale mnohem častěji se objevuje tam, kde je přetopeno a kde lidé většinu dne upírají zrak na monitor nebo televizi a zapomínají přitom mrkat. Řešení naleznete v úpravě režimu, větráním a zvlhčováním prostor. Pomoci si můžete i umělými slzami a samozřejmě dodržováním pitného režimu.

Zánět spojivek

Zánět spojivek je nejčastěji způsoben viry. Pouze 5% je způsobeno bakteriemi. Zánět může být způsoben i alergickou reakcí. Infekce se přenáší kontaktem a špinavými rukami. Nikdy proto nesahejte na oči nemytými rukami. Infekční zánět je zapotřebí řešit antibiotiky a ten alergický se řeší speciálními očními kapkami, jež okamžitě tlumí nepříjemné pocity, spojené s pálením očí.

Syndrom unaveného oka

Syndrom unavaného oka postihuje čím dál větší procento lidí, protože ve velkém tráví dlouhý čas za počítačem. Nejvíce ohroženi jsou přitom mladí lidé, úředníci, manageři a businessmani. Problémy se obvykle objevují v době okolo 40 let. Problémy vznikají z důvodu dlouhého upřeného pohledu v jedno místo, kdy se zapomíná mrkat. Oko tak vysychá a trpí.

Jak ulevit očím, které pálí?

Poměrně rychlou pomocí pálícím očím jsou oční kapky s roztokem, jež se svou skladbou podobá reálným lidským slzám. Mnohem důležitější je však prevence. Tou je snížení pobytu ve vydýchaných, zakouřených a jinak znečištěných prostorech, dbaní na hygienu rukou i pravidelné odličování, dostatečný přísun tekutin a snížení pobytu za počítačem. Pomoci rovněž může změna stravy, kterou obohatíte o ovoce a zeleninu. Vhodné jsou i oční cviky, oční jóga a uvědomělé mrkání.