Zdravé oko má bělmo bílé jako sníh, pokud tomu tak není, je něco v nepořádku. Velmi častým projevem je přitom jeho zčervenání. Síť vlásečnic spojivky se naplní krví. Za určitých okolností i žilky praskají.

Prasklá žilka v oku vzniká z různých důvodů

Oko je vyživováno velkým množstvím drobných cév, které obvykle nevnímáme, ale při zdravotních problémech mohou krvácet do oka. Vůbec nejčastěji se jedná o úraz, kdy si ani nemusíme být vědomi, že by k nějakému poškození oka mohlo dojít. Někdy také příčina nemusí být odhalena vůbec a jindy toto krvácení může způsobit porucha srážlivosti krve, záněty anebo také zvýšený nitrooční tlak. Za prasklou oční žilkou však může stát rovněž problém s krevním tlakem jako takovým, zvýšená lomivost cév a potýkat se s nimi mohou i lidé s migrénami, alergiemi, křečovými žílami, hemeroidy a ti, jimž krvácí dásně. Nutno také říci, že žilky v čích praskají i z důvodu přílišného tlačení narození anebo i u porodu (i proto se doporučuje, aby rodička při tlačení oči zavírala). Někdy se také objeví u zvracení, způsobuje ho tlak vyvolaný při dávení. Prasklá žilka často vzniká i po tahání těžkých břemen, u nichž se nahrne náhle příliš mnoho krve do hlavy.
Mezi další příčiny, které mohou způsobit prasknutí žilky v oku je zánět spojivek, suché oči, nadměrné nošení kontaktních čoček, užívání léků na srážlivost krve, onemocnění štítné žlázy (hypertyreóza), syndrom počítačového vidění, vřed rohovky, oční herpes, zánět střední vrstvy oka, glaukom, kouření, jež ochabuje stěny žilek, nemoc organismu, nedostatek spánku, koupání, těhotenství a některé oční kapky.
Je zcela zjevné, že možností je mnoho a proto je vhodné pro zjištění navštívit očního lékaře, jež pak následně stanové léčbu.

Zánět očních spojivek

Zánět očních spojivek zažil minimálně jednou každý z nás. Jde o velmi nepříjemnou záležitost, která má mnoho podob. Od několika denního pocitu nepohody až přes hnisavou a velmi svízelnou konjuktivitidu, která neprobíhá krátce, ale dlouze a má sklon přejít do chronicity, které je spojena s omezením  tvorby slz. Jedním z projevů zánětu spojivek je překrvení žilek, zarudnutí a jejich možné popraskání.

Vysoký nitrooční tlak

Vysoký nitrooční tlak je rizikovým faktorem pro vznik zeleného zákalu, ale ne vždy znamená, že jej nutně při hypertenzi musíte mít. Pokud není poškozen zrakový nerv, stav se nazývá oční hypertenze. Tento údaj je však ošemetný, protože každý z nás má jinou bezpečnou normu nitroočního tlaku. I přesto je však důležité, aby lidé s takovýmto tlakem byli pravidelně sledováni a kontrolováni. Nikdo doposud neví, co jej přesně způsobuje. Ponejvíce se objevuje v souvislosti nadměrné tvorby nitrooční tekutiny a jeho zpomaleného odtoku z oka. Tento stav mohou způsobit i některé léky. Nejvíce jsou ohroženi lidé nad 40, krátkozrací a diabetici. Oční hypertenze představuje rizikový faktor pro vznik zeleného zákalu, a proto by měl užívat léky na jeho snížení.