Chystáte sek očnímu? Pak vás nejspíše čeká rozkapávání očí. Ptáte se, proč a k čemu to je? Zvažujete to odmítnout? Zastavte se na chvilku a zjistěte, proč a k čemu se rozkapávání očí užívá.


Já vím, je to nepříjemné. Nemusí jít vždy ani o komplexní oční prohlídku, a přesto po vás někdy oční lékař může chtít, abyste si nechal rozkapat oči. Jenže po rozkapání zůstává zrak ještě několik hodin po tom absolutně nefunkční. Je to nepříjemně vidět tak dlouho rozostřeně. Každý to navíc vnímá a snáší jinak a i délka působení může být individuální. Lékař však rozkapávání očí neužívá jen tak, jde o velmi důležitou přípravu na vyšetření, které by bez rozkapávání nebylo možné.

K čemu slouží rozkapávání očí?

Rozkapávání očí slouží k tomu, aby se rozšířily zornice, což pak následně umožní důkladné vyšetření očí.

Proč je nutné oči rozkapat?

Tím, že se oči rozkapou, zornice se roztáhne a do zadní části oka se dostane více světla, což umožňuje lékaři oko si lépe prohlédnout.

Oční pozadí

V zadní části oka se nachází sítnice, zrakový nerv a cévy. V sítnici jsou uloženy tyčinky a čípky, které jsou schopny zpracovat světelnou informaci a předat ji dál do mozku. Tam se vytvoří skutečná forma obrazu. Stav cév je také velmi důležitou součástí zjišťování u vyšetření.
K tomu, aby toto vyšetření mohlo být provedeno lékař potřebuje rozkapané oči a oftalmoskop. Jím se oční dívá na oční pozadí. Oftalmoskop je vybaven rotujícími čočkami, které dokáží jednotlivé oblasti oka zvětšit až 15 x. Oční pozadí je možno vyšetřit i s pomocí tzv. štěrbinové lampy.

Proč chce lékař vidět oční pozadí?

Toto vyšetření se zaměřuje na posouzení změn na cévách (z důvodu vysokého krevního tlaku, aterosklerózy nebo cukrovky). K vyšetření se přistupuje  i z jiných důvodů, třeba při dvojitém vidění, u nitrolebního vysokého tlaku, před lumbální punkcí, podezření na odchlípenou sítnici.Existuje však mnoho dalších nemocí, které v počáteční fázi nemají ještě žádné příznaky, ale při takovémto vyšetření se už dají odhalit. Jde třeba o věkem podmíněnou makulární degeneraci. Po rozkapání lékař může odhalit žlutá ložiska, které jsou příznakem a které jsou příčinou ztráty zraku. Glaukom je také prozrazen díky rozkapávání očí, protože to umožní sledovat změny optického nervu.

Průběh vyšetření

před vyšetřením očního pozadí vám lékař do očí nakape speciální kapky, které mají za úkol rozšířit vaše zornic. K tomu dojde asi za 20 minut po rozkapání. Ve chvíli, kdy jsou oči připravené, může lékař provést oční vyšetření oftalmoskopem.

Po vyšetření

Po vyšetření je nutno počítat s tím, že váš zrak zůstane rozostřený ještě několik po vyšetření. Vhodné pro vás je, abyste po tu dobu nosili tmavé brýle, vyhýbali se ostrému světlu a nepohybovali se po ulici sami. Není přípustné ani řízení motorového vozidla.