Jaké jsou příznaky šedého zákalu? Jak je možné ho léčit? Jak se šedý zákal projevuje? Zjistili jsme za vás.

Co to je šedý zákal?

Šedý zákal patří k jednomu z nejčastějších onemocnění očí. Jinak se mu říká také katarakta. Šedý zákal postihuje oční čočku, jež v oku plní důležitou funkci. Přirovnat ji můžeme k optice u kamery, která zaostřuje na dálku nebo nablízko.

Šedý zákal dostal svůj název podle toho, že v podstatě dochází k zakalování čočky. To se děje kvůli změně v chemickém složení čočky (obsahuje zejména proteiny a vodu), čočka se zvětšuje a rozpíná. Když není šedý zákal včas rozpoznán a léčen, dochází ke ztrátě zraku.

Příčiny šedého zákalu

Příčin šedého zákalu je více. Jmenujme alespoň některé z nich:

  • Stárnutí oční čočky
  • Úraz
  • Cukrovka
  • Vedlejší účinek léků (kortikosteroidy)

Šedý zákal se může objevit také v souvislosti s jinými chorobami – již zmiňované cukrovky nebo například zeleného zákalu.

Ke vzniku šedého zákalu může přispět také nezdravý životní styl – například dlouhodobé kouření nebo obezita. Své si samozřejmě vyžádají i geny. Proto pokud se ve vaší rodině šedý zákal objevil, věnujte jeho příznakům zvýšenou pozornost a včas se obraťte na lékaře.

Příznaky šedého zákalu

Pro úspěšnou léčbu šedého zákalu je důležité ho včas rozpoznat. Šedý zákal se zpočátku příliš neprojevuje. Rozvíjí se pomalu. Nicméně prvotním příznakem může být, že hůř vidíte. To hned neznamená, že musíte mít šedý zákal, ale lékaře raději navštivte. Šedý zákal se projevuje tak, že vidíte zamlženě (zakaleně), vadí vám také prudké světlo.

Šedý zákal: Prevence a léčba

Účinná prevence šedého zákalu neexistuje. Obecně je ale třeba starat se o své oči. Chránit je před negativními vlivy, jako je ostré sluneční slunce, svit obrazovky počítače. Pozornost bychom měli také věnovat svému životnímu stylu. Šedý zákal je možné léčit chirurgicky.