Zdá se vám, že vašemu dítěti jde jedno očko trošku jinak než to druhé? Možná jde o šilhání. Nepodceňujte ho. Pokud se včas šilhání u dětí odhalí, může být úspěšně vyléčeno!

Dětské šilhání je možno relativně jednoduše vyléčit. Je ale třeba ho včas odhalit. Podle lékařů šance na „srovnání očí“ klesají po sedmém roce života dítěte. Jde totiž o to, že vývoj kvality zraku probíhá od narození právě do cca 7 let. Pokud tedy podezření na šilhání u svého potomka máte, tak ho raději zaveďte k lékaři.

Šilhání neboli strabismus

Šilhání se jinak říká také strabismus. Jde o stav, kdy jedno oko sleduje konkrétní předmět, zatímco druhé nikoli – ujíždí, směřuje jinam. Oko může ujíždět do různých stran. Někdy je šilhání u dětí téměř nepatrné, jindy je výrazné.

Vyšetření oka u lékaře se nemusíte bát vy, ani vaše dítě. Nejmenší děti jsou vyšetřeny metodou preferovaného vidění, kdy sledují šrafované vzory. Starší děti mohou popisovat obrázky, školáci pak i písmenka nebo číslice. Při vyšetření očí se sleduje také jejich hybnost a vzájemná spolupráce nebo jejich postavení.

Příčina šilhání u dětí

Nejčastější příčinou dětského šilhání bývá dioptrická vada. Může jít ale třeba také o vývojovou vadu rohovky, poškození nervu, sítnice nebo může být šilhání projevem šedého zákalu. Oční lékař dokáže identifikovat příčinu šilhání vašeho dítěte a doporučit vhodnou léčbu.

Léčba dětského šilhání

Protože nejčastější příčinou šilhání u dětí bývá právě dioptrická vada, léčí se dioptrickými brýlemi. Pokud je zjištěna rozdílná kvalita vidění přes brýle, je zvýhodňováno postižené oko, aby ho mozek začal více využívat. V praxi to znamená, že je jedno oko zakryto okluzí.

Nejde o nic strašného. Dítě se návštěvě lékaře, vyšetření nebo nošení brýlí možná bude bránit. Je na vás, abyste mu vše vysvětlili, můžete mu tak pomoci vše zvládnout a zbavit se nepříjemného šilhání, které by ho v dospělosti určitě trápilo.