Syndrom suchého oka můžeme s trochou nadsázky snad označit za civilizační nemoc. Podívejme se na jeho příčiny, které souvisí s moderním životním stylem, na příznaky a na možnost léčby.

Co to je syndrom suchého oka

Máte pocit, že vaše oko je vysušené, pálí vás, bolí vás… pak jde pravděpodobně o syndrom suchého oka. K dalším příznakům také patří slzení očí na čerstvém vzduchu. Můžete mít také pocit, jako by vám do oka něco spadlo.

Příčiny syndromu suchého oka

Příčiny suchých očí jsou různé. Někdy mohou být třeba i hormonální (antikoncepce, menopauza). Svůj díl si pak vyžádá i ústřední topení, klimatizace a díky tomu vysušení vzduch v místnosti, který se negativně podepisuje na stavu našich očí.

Počítače a televize snad ani zmiňovat nemusíme. Celodenní zírání do obrazovky zdravé není, to je nám všem jasné. Práce před obrazovkou vede často k tomu, že se nám netvoří dostatek slz – proto také vzniká suché oko. Důvodem je, že do obrazovky většinou upjatě zíráme, nemrkáme, a proto víčko nemůže dostatečně roztírat slzy po oku.

Suché oko z počítače? A co s tím?

Pokud vás syndrom suchého oka trápí, ale prostě před počítačem sedět musíte, protože to jinak nejde (zaměstnání a zaměstnavatel jsou asi tím nejdůležitějším důvodem), naučte se znovu mrkat. Občas si dejte pauzu, podívejte se třeba z okna. Oči si procvičte prostřednictvím očních cviků. A naučte se také pít. Nedostatek tekutin v těle je pro namáhané oči nebezpečný.

Řešením mohou být také třeba lubrikanty nebo umělé slzy. Ty však syndrom suchého oka jako takový neodstraní.

Se syndromem suchého oka k lékaři?

Pokud vás syndrom suchého oka trápí, zajděte si raději k očnímu lékaři. Nic za to nedáte a budete mít alespoň jistotu, o jaké onemocnění jde. Špatné a nevhodná léčba (samoléčba apod.) může nakonec způsobit více škody než užitku a vést například k chronickému onemocnění rohovky nebo spojivky.