Oční vady můžete rozdělit na dva druhy. Jsou to vady dioptrické, při kterých potřebujeme zrak korigovat buď plusovými, nebo minusovými dioptriemi, a dále vady funkční. A mezi ty patří i tupozrakost. Vada, která se projevuje nejčastěji v útlém dětství. Proč vzniká a jak se tupozrakost léčí?

Tupozrakost a její příčiny

Tupozrakost, jiným slovem také amblyopie, je snížená schopnost vidění na jedno oko. Protože toto oko nefunguje správně, mozek zrakové vjemy z něho nevnímá. Vzniká zejména v nejranějším věku, kdy se vytváří nejostřejší vidění. Tupozrakost může být spojena i se šilháním, ale není to podmínkou. Příčin tupozrakosti je několik. Už samotné šilhání bývá u dětí příčinou. Dítě pak šilhající oko nepoužívá a to tak přichází o zrakovou schopnost. Další příčiny tupozrakosti bývají:

  • nerozpoznané refrakční vady (krátkozrakost, dalekozrakost)
  • astigmatismus
  • vyšší dioptrická vada na jednom oku než na druhém
  • dlouhodobé nepoužívání oka z důvodu např. obvazu po oční operaci aj.

Léčba tupozrakosti musí proběhnout včas

Tupozrakost není možné úplně vyléčit ani odoperovat. Je možné jen zlepšení postiženého oka. Ovšem s léčbou tupozrakosti se musí začít včas, ideálně do cca 4 let dítěte. Proto by zrak vašeho potomka měl být v dětství kontrolován, byť nemáte podezření na žádné problémy. Na problém se totiž často přijde náhodou. A léčba tupozrakosti ve školním věku je daleko složitější a navíc téměř beznadějná.

Tupozrakost a její léčba okluzorem

Léčba tupozrakosti je především velmi zdlouhavá, a dětem často nepříjemná. Oční lékař přesně stanoví postižení oka a dítě dostane dioptrické brýle. Léčba tupozrakosti probíhá pomocí okluzoru. Spočívá v tom, že zdravé oko se zakrývá a tupozraké oko tak musí přebrat jeho funkci. Je nutné ho skutečně namáhat, aby si mozek zvykl přijímat vjemové informace.

Okluzor dítě nosí vždy 6 dnů a na jeden den ho snímá, aby si zvyklo vidět oběma očima. Počítejte s tím, že zpočátku nebude léčba tupozrakosti jednoduchá. Své dítě se snažte nenechávat bez dozoru, díky špatnému zaostřování by se mohlo například zranit. Léčba trvá řádově několik měsíců.