Vetchozrakost, jiným názvem také presbyopie, je onemocnění, které postihuje lidi okolo 40 let věku. Jedná se o ztrátu schopnosti čočky zaostřit nablízko. Proto také lidé v tomto věku často navštěvují oční lékaře s problémy přečíst si noviny nebo pracovat na počítači. Vetchozrakost je choroba, se kterou se s postupujícím věkem setká téměř každý. Nejedná se vlastně o nemoc, jako o přirozený důsledek přicházejícího stáří.

Vetchozrakost a příčiny jejího vzniku

Tak, jako ztrácí pružnost naše svaly nebo kůže, stejně tak stárne i náš zrak. Čočka přichází o svou elasticitu a není schopná se vyklenout tak, jak je potřeba k ostrému vidění nablízko. Proč vetchozrakost vzniká, a proč se objevuje u stále mladších lidí, to je tématem mnohých vědeckých výzkumů. Určitě se ale můžeme shodnout na tom, že očím obecně neprospívá dnešní moderní doba. Člověk tráví mnoho hodin před počítačem, televizí, pod umělým osvětlením. Tento životní styl očím nedá odpočinout.

Vetchozrakost a léčba u krátkozrakých

Jste-li krátkozrací, projevy vetchozrakosti poznáte rychle. Začnete mít pocit, že přes vaše brýle prostě nablízko vidíte příliš ostře. Často je na čtení sundáváte. Pak dostanete buď zvlášť brýle na dálku a zvlášť na vetchozrakost, nebo si můžete nechat vyrobit bifokální či multifokální čočky. To znamená, že máte jedny brýle, ve kterých je zasazeno speciální sklo určené právě pro tyto případy. U krátkozrakých se tato vada ale objevuje méně často, než u dalekozrakých.

Vetchozrakost a operativní léčba

Nejen brýle se používají k léčbě vetchozrakosti. Pokud vás nemoc velmi obtěžuje a z nějakého důvodu vám brýle nevyhovují, je možné podstoupit operativní zákrok. Jedním řešením je implantace multifokální čočky. Ta nahrazuje vaši vlastní, a zůstává v oku až do konce života. Zákrok se jmenuje Prelex a je naprosto bezbolestný. Druhým řešením je laser. Laserové operace presbyopie se provádějí pomocí femtosekundových laserů.