I když je ječné zrno blízkým příbuzným vlčího zrna, nezaměňujte je mezi sebou. Stále totiž jde o dvě odlišné věci. Vlčí zrno, na rozdíl od toho ječného, které postihuje drobné a povrchní žlázky na okraji víčka, představuje ucpání a zánět hlubokých mazových žlázek očního víčka.

Co je vlčí zrno?

Jedná se o akutní hnisavý zánět Meibomské žlázky, mazové žlázky zde probíhají kolmo na okraj víčka v chrupavčité destičce, která víčko zpevňuje. Zánět zde proto není nic moc příjemného. Obvykle probíhá bouřlivě a tam, kde člověk na záněty víček trpí, se vlčí zrna nejenže často opakují, ale může jich být i několik najednou. Samotný zánět je způsoben bakteriemi.

Jak vzniká vlčí zrno

Vlčí zrno, neboli chalzion, je malou nevzhlednou bouličkou na víčku oka, která vzniká pozvolna a když už vznikne, není jednoduché se jí zbavit. Nejprve vzniká v dané oblasti otok, oblast oka zarudne, ale v další fázi se opět zklidní, postižená oblast se ohraničí a vytvoří se zde tuhá bulka pod kůží o velikosti 3 – 8 mm. Když víčko otočíte naruby můžete vidět bělavou zanícenou žlázku s okolním “překvapením”. Prevence vzniku neexistuje. Snad jen stará známá věc, nesahejte na oči špinavýma rukama.

Příčiny vzniku

Na vzniku se může podílet mastná pleť, hormonální změny, imunologické potíže a také přílišné namáhání očí.

Projevy

Lékař pozná vlčí zrno na první pohled. Vedle bouličky, zarudnutí a otoku jej totiž doprovází i bolest, která je poměrně velká.

První pomoc

Ještě než půjdete na oční, na nemocné oko zkuste přikládat teplé obklady, s nimiž podpoříme hojení. V akutní fázi lékař předepíše antibiotické oční masti s kortikosteroidy. Tato mast se užívá 5x denně. Doba léčby obvykle trvá 14 dní. Do ložiska je možno aplikovat antibiotika i injekčně, což pozitivně kvituje 70 – 80% pacientů.
Vlčí zrno se buď za tu dobu zcela zahojí anebo pouze zklidní a přejde do chronického stádia. V tomto případě pak na víčku zůstane nebolestivá bulka, které se zbavíte pouze chirurgicky. Zákrok se provádí v lokálním umrtvení a ambulantně. Po znecitlivění z vnitřní strany lékař odstraní zanícenou žlázku i s jejím obsahem. Výkon je i při i umrtvení nepříjemný. Po zákroku jsou víčka trochu zakrvácená, ale nemusíte se děsit, během několika dní se víčko zklidní. Je však možné, že vlčí zrno může vzniknout opět na jiném místě. Jsou pacienti, kteří jím trpí několikrát do roka.

Pozitivní vliv v rámci prevence

  • Zlepšete hygienické návyky
  • Zlepšete stravu – dostatečný přísun ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, semínek a ořechů
  • Pozitivně stav ovlivňuje také dostatek vitamínů B a C
  • Vlčímu oku naopak neprospívá alkohol, cukr a bílé pečivo
  • Pozor na nesprávné brýle

Pokud vás vlčí zrno postihuje pravidelně a několikrát do roka, měli byste každý den odstraňovat zaschlý sekret a šupiny na okrajích víček, a to nejlépe teplým vatovým tamponkem.