Duhovka každého z nás je naprosto jedinečná. Je silně pigmentovaná. Díky ní máme tu každý konkrétní barvu očí. Duhovka vpředu přechází v řasnaté tělísko. I tato část těla je náchylná na onemocnění, především díky virům. Záněty duhovky a řasnatého tělíska nejsou nic příjemného. Jak se zánět duhovky projevuje, a co na něj pomáhá

Zánět duhovky a jeho projevy

Zánět duhovky, neboli Iridocyklitida, jak je správný latinský název, je velmi nepříjemná a bolestivá záležitost. Onemocnění se může projevovat ve dvou formách. Akutní zánět duhovky provází velká bolestivost oka, zarudnutí, slzení. Postižený má potíže dívat se nablízko. Objevuje se také světloplachost a zhoršení zraku. Akutní zánět duhovky trvá několik dnů až týdnů. Chronický zánět duhovky nemá tak dramatický průběh, projevy jsou obvykle mírnějšího rázu. Ovšem trvá většinou déle než šest týdnů.

Zánět duhovky značí i jiná onemocnění

Zánět duhovky může vzniknout díky bakteriové nebo virové infekci, a také ho dokáží způsobit některé druhy plísní. Choroba však nemusí být primárním onemocněním. Mnohokrát signalizuje problém v jiné části našeho těla. Zánět duhovky je poměrně častou komplikací u:

  • Bechtěrevovy choroby
  • Crohnovy nemoci
  • zánětlivých projevů v těle
  • alergií
  • toxoplasmózy
  • revmatoidní artritidy
  • roztroušené sklerozy

Lékaři sami ale uvádějí, že v 80 % případů nedokážou zjistit příčinu zánětu duhovky.

Zánět duhovky a jeho léčba

Iridocyklida se léčí pomocí kortikoidů ve formě kapek. Dále se používají antibiotika, jak ve formě lokální – kapek, tak i ve formě vnitřních léků. V některých případech je potřeba nasadit steroidy. Účinným pomocníkem jsou zejména v počátcích zánětu duhovky mydriatika, léky rozšiřující zornici. Ty zabraňují možným srůstům. Při jejich použití je však nutné vyloučit přítomnost glaukomového záchvatu.