Zánět rohovky, latinským názvem keratitis, je velmi nepříjemné a závažné onemocnění. Při zanedbání léčby může tato choroba způsobit dokonce i slepotu. Návštěva lékaře se i při podezření tedy nesmí oddalovat. Zánět rohovky může být způsoben mnoha příčinami. Pojďme se podívat, jaké má příznaky, s jakými typy se můžete setkat a jak je léčit?

Virový zánět rohovky

Nejčastěji vzniká zánět rohovky díky virové nebo bakteriální infekci. Způsobovat ho mohou i některé plísně. Častým spouštěčem nemoci jsou herpesové viry. Stejně jako jiné onemocnění způsobené těmito viry, je zánět rohovky infekční. Léčba pak probíhá pomocí acyklovirů – Herpesin aj. K tomu se mohou přidávat i kortikosteroidy. Virový zánět rohovky má bohužel velmi časté recidivy. Způsobit onemocnění však mohou i problémy se zuby.

Povrchový zánět rohovky

Neméně závažným onemocněním rohovky je povrchový zánět rohovky neboli rohovkový vřed. Aby se mohl rozvinout, je potřeba rohovku mechanicky poškodit. To není nic nesnadného. Stačí neopatrné nasazení či vyndání kontaktních čoček, škrábnutí nehtem, řasenkou, nebo jakýkoli úraz oka. Vrstva rohovky se poškodí a do místa proniknou mikroorganismy. Vřed je hnisavý a je na první pohled vidět – na rohovce se objeví žlutá skvrna.

Příznaky a léčba zánětu rohovky

Příznaky virového zánětu rohovky jsou různé. Trápit vás může bolest očí, otok, zarudnutí očí, pocit cizího tělesa v oku, světloplachost, slzení. Dokonce můžete mít i poruchy vidění. Obtíže pomohou zmírnit studené obklady nebo výplachy slanou vlažnou vodou.

Povrchový zánět rohovky se projevuje prakticky stejně. Vřed na rohovce se léčí pomocí antibiotik. Zde je více než nutný velmi rychlý zásah lékaře. Povrchový zánět rohovky postupuje velmi rychle, a pokud se zanedbá, může situace vyústit v nutnost transplantace rohovky.