Naše oči jsou jednou z nejcitlivějších částí těla. Jejich onemocnění nám tak dělá samozřejmě vrásky. Jedním z těch běžnějších chorob očí jsou záněty spojivek. Známe to asi každý, pálení a řezání očí, pocit písku, slzení…Jaká je léčba zánětu spojivek, a jak dlouho trvá?

Léčba zánětu spojivek je rychlá

Pokud se vám k onemocnění nepřidají komplikace, bývá léčba zánětu spojivek poměrně rychlá a úspěšná. Máte-li jen mírné obtíže, nemusíte ihned běžet do ordinace očního lékaře. Zánět spojivek můžete zkusit zvládnout i s běžně dostupnými léky. V lékárně vám doporučí vhodné kapky, výplachy borovou vodou nebo jinými oftalmologickými vodami.
Léčba zánětu spojivek vyvolaného bakteriovou infekcí většinou probíhá pomocí antibiotických kapek či mastí.

Léčba alergického zánětu spojivek

Pokud jste ale alergici a rozvine se vám zánět spojivek, návštěvu lékaře raději neodkládejte. Na tyto potíže totiž obvykle dostupné prostředky nezaberou. Oční problémy jsou u alergií běžné, a tak jen lékař pozná, zda vás skutečně trápí právě zánět spojivek. Bude-li tomu tak, pak léčba zánětu spojivek probíhá pomocí antihistaminik v podobě očních kapek. Oteklým víčkům pak uleví studené obklady.

Dbejte na prevenci

Pokud právě podstupujete léčbu zánětu spojivek, pak už je pozdě myslet na prevenci. Tedy na vaší. Ale buďte ohleduplní k okolí. Infekční záněty spojivek jsou velmi nakažlivé, proto dbejte na osobní hygienu. Při léčbě zánětu spojivek je to základní kámen k úspěchu. Máte-li postižené jen jedno oko, oplachujte nejprve to zdravé. Umytí rukou před i po aplikaci léků je samozřejmostí.

I na zánět spojivek však existuje určitá prevence. Těžké je to u alergiků, většina z nich se nemůže jednoduše vyhýbat problematickým látkám. Ale ostatním doporučujeme:

  • při slunečním záření používat kvalitní sluneční brýle, a to i v mrazu
  • nepřetěžovat oči sledováním televize nebo monitoru
  • nepohybovat se v zakouřeném prostředí
  • zbytečně si do očí nesahat, i když nemáte žádné potíže