Máte pocit, že vám něco spadlo do oka? Celé vaše oko je zarudlé, pálí a řeže? Svědí vás oči a neustále vám z nich teče? Pak pravděpodobně zrovna proděláváte zánět spojivek. Toto onemocnění je poměrně běžné. Jak vlastně zánět spojivek vzniká, a jaké jsou jeho projevy?

Zánět spojivek se může objevit v kterémkoli ročním období. Jeho bývá způsoben bakteriemi nebo viry. Mluvíme pak o infekčním zánětu spojivek. Ten můžete snadno chytit například při koupání na veřejném koupališti nebo v bazénu. Infekční zánět spojivek se totiž přenáší kontaktem. Jeho původcem mohou být například chlamydie, spalničky, stafylokokové nebo streptokokové infekce. Ovšem zánět spojivek bývá i častou komplikací u běžného nachlazení.

Přížnaky infekčního zánětu spojivek

Infekční zánět spojivek se nejčastěji projeví „pískem v očích“. Znáte ten pocit, když se po ránu probudíte a díky řezání nemůžete oči pořádně otevřít? Oko obvykle bolí a může být i nateklé. Infekční zánět spojivek se také projeví zarudnutím oka. Dalším příznakem bývá slzení a čirý výtok. To, že vaše potíže způsobily bakterie, poznáte naopak hustým hnisaným výtokem a nemožností rozlepit po probuzení oči. Mezi příznaky zánětu spojivek se také řadí teplota nebo zduření uzlin, zejména u dětí.

Zánět spojivek způsobují i alergie

Ovšem nejen bakterie nebo viry dokáží spustit tolik nepříjemný zánět spojivek. Toto onemocnění znají totiž také především alergici. Bývá velmi častým důsledkem pylové alergie, ale i také alergií na prach, roztoče, plísně a další. Vznikne-li onemocnění díky alergii, mluvíme o neinfekčním zánětu spojivek. Ten se také trochu odlišně projevuje. Zásadním rozdílem je, že u alergického zánětu vás oko úporně svědí a otéká. Také se neobjevuje hnisaný výtok, ale „pouze“ slzení očí.