Zelený zákal je obávané onemocnění očí. Jak ho poznat? Jaké jsou příčiny zeleného zákalu? Je možné mu předcházet? Jak probíhá léčba?

Co to je zelený zákal?

Zelený zákal (glaukom) se objevuje velmi nenápadně, takže vlastně netušíte, že ho máte. Bohužel i proto se na onemocnění může přijít až ve chvíli, kdy je pozdě. Rozhodně se tedy vyplatí dávat si pozor, zvláště za situace, kdy se u vás v rodině zelený zákal objevil. Starším lidem se pak doporučuje navštívit asi jednou za dva roky lékaře a požádat o vyšetření očí, během kterého může být zelený zákal odhalen.

Zelený zákal napadá oční nerv. Dochází k jeho postupnému poškozování a zorné pole se zužuje. Představit si to můžete tak, že si rukou zakryjete oči a necháte si jen malou skulinku, kterou uvidíte. Zelený zákal pak může vést až k úplné ztrátě zraku.

Příčiny zeleného zákalu

Ve většině případů se jedná o chronický zelený zákal, který přichází postupně a je tedy těžké ho včas identifikovat. Pokud se vám začalo zužovat zorné pole a trpíte ztrátou periferního vidění, pak se raději co nejrychleji vydejte k lékaři.

Objevit se ale může také tzv. akutní zelený zákal, jemuž se také říká glaukomový záchvat. Příznakem akutního zeleného zákalu je bolest v oku, jež může být až nesnesitelná, provází ji nevolnost, mlhavé vidění, může nastat ztráta zraku.

Zelený zákal a jeho léčba

Zelený zákal je léčen většinou chirurgicky. Dřívější metody léčení zeleného zákalu byly spojeny s určitými riziky, které jsou dnes již eliminovány. Léčba zeleného zákalu ovšem není jednoduchá a záleží na tom, zda je nemoc odhalena včas. Proto určitě případné příznaky zeleného zákalu nepodceňujte.

Někdy je možné zelený zákal léčit pouze kapkami, jindy je nutné laserový zákrok a v pokročilejších stádiích pak zákrok chirurgický.