Zhoršení zraku může vzniknout postupně, náhle a v různém věku. Za tímto neblahým stavem může celá řada příčin. Velmi často se postupné zhoršování zraku spojuje se stárnutím, ale není to až tak pravda. Je sice fakt, že s přibývajícím věkem narůstá počet lidí s brýlemi, ale existuje mnoho lidí, kteří i ve vysokém věku dioptrické brýle nepotřebují. Jistý vliv má i genetika.

Ty nejznámější příčiny zhoršení zraku

  1. Stav zraku ovlivňuje celá řada faktorů. Mezi ně patří především pracovní náplň, rodinné prostředí, koníčky, čas strávený u počítače, televize nebo knih, a také to jak dlouho spíme. Vliv má samozřejmě i zdravotní stav, četně psychické kondice.
  2. Věk. Věkem postupně dochází ke zhoršení schopnosti koordinace okohybných svalů. Tento stav zhoršuje s bodem jedna. Pomoci si můžete prevencí, očními tréninky a jógou, ale i ta nepomůže každému. S rostoucím věkem se navíc může objevit i šedý zákal, který je spjat s nepružnou čočkou, která tvrdne.
  3. Je prokázáno, že stres se negativně podepisuje na stavu vidění. Nejvíce ohroženi jsou lidé s psychicky náročnou prací, pesimisté, upjatí lidé, lidé s utvořeným velkým smyslem pro povinnost a psychicky labilní jedinci.
  4. Věřili byste tomu, že i špatné držení těla může způsobit zhoršení zraku? Věru, je tomu vskutku tak. Špatné držení těla totiž způsobuje nerovnováhu okohybných svalů, které působí na zakřivení oční bulvy a rohovky k jedné straně díky čemuž dochází ke vzniku očních vad.
  5. Na zraku se negativně odráží i stejný pohyb očí. Jde o příčinu, která má co do činění se syndromem unavených očí. Jestliže nedojde k úpravě režimu, unavené oči mohou ovlivnit i kvalitu vidění.
  6. Špatné návyky. Zrak zhoršuje i čtení na břiše, nedostatečné osvětlení při čtení, dlouhodobé užívání počítače a televize, nemrkání, špatný font písma, velikost a jeho barva, včetně podkladu, čtení při jízdě MHD nebo autem.
  7. Zrak se zhoršuje i vlivem nedostatku vitamínu A, nebo jeho nadbytku. Nedostatkem vitamínu B12, z důvodu nedostatku polynasycených mastných kyselin a podobně.
  8. Zrak se zhoršuje i u některých chorob, jako cukrovka, migréna, mozková mrtvice, roztroušená skleróza, rakovina mozku nebo míchy, epilepsie, feochromocytomu. Vzniká i jako následek zánětu rohovky nebo duhovky oka.
  9. Zhoršení zraku mohou způsobit i léky, jako třeba parasympatolytika, antihistaminika, spasmolytika, antidepresiva, diuretika, antiepileptika a antituberkulotika.
  10. Měli byste vědět, že se na stavu zraku negativně podepisuje i nadužívání brýlí. Jde o celodenní nošení brýlí do 1 -1,5dioptrie.

Příznaky

Kromě špatného a rozmazaného vidění se objevuje i bolest hlavy a závratě.

Jak o svůj zrak pečovat?

Základem zdravého vidění je správná životospráva, která je bohatá na vitamíny a minerální látky, kvalitní spánek, ochrana očí před UV zářením, dostatečný odpočinek, čerstvý vzduch a vyvarování se stresu. Chraňte své oči při práci a sportu.